Lietajte low-cost, bez zbytočných výdavkov

Autor: Lukáš Pulpán | 10.5.2016 o 15:30 | (upravené 10.5.2016 o 18:28) Karma článku: 3,00 | Prečítané:  843x

Medzi európskymi leteckými dopravcami sa čím ďalej, tým viac, stierajú rozdiely v poskytovaných službách. Preto sa stávajú lety nízko nákladovými spoločnosťami stále obľúbenejšími. 

Nízko nákladovým spoločnostiam sa vďaka tomu darí expandovať a stále zväčšujú sieť destinácií.

Čo majú nízko nákladové spoločnosti spoločné?

Základný koncept nízko nákladových spoločností spočíva v snahe poskytovať základnú službu, ktorou je samozrejme preprava z bodu A do bodu B, v cene letenky a za „služby naviac“ požadovať samostatné poplatky. Služby, ktoré sa u klasických dopravcov predtým brali ako štandard, sa zrazu stávajú niečím extra.

Najskôr sa poďme baviť o peniazoch

Najlepšie bude, ak si to ukážeme na príklade:

Budúci týždeň sa potrebujem dostať z Prahy do Londýna. V Londýne potrebujem byť v stredu poobede a naspäť sa budem vracať v piatok večer. Začneme zvažovať možné alternatívy.

Potrebujem odbaviť kufor o hmotnosti do 20 kg a chcem si vybrať miesto, pretože rád sedím pri okne. Aby boli ponuky porovnateľné, vybral som lety v podobných časoch a zvolil si rovnaký balíček služieb. V prípade British Airways som zvolil tarif Economy Plus, ktorý v cene zahŕňa odbavenú batožinu a výber miesta. U spoločnosti Ryanair som volil základný tarif a spomínané dve služby som si dokúpil. U oboch spoločností mám rovnaký balíček služieb, letím v približne rovnakom čase. A cena? British Airways – 10 479 Kč (388 €), Ryanair – 6 798 Kč (252 €). Rozdiel je teda nezanedbateľný.

Ako to, že je medzi cenami taký rozdiel?

Odpoveď na túto otázku je veľmi zložitá. V prvom rade vám ako cestujúcemu môže napovedať to, čo sa bude diať pred príchodom na letisko, na letisku, v priebehu letu a po prílete.

British Airways

Pred príchodom na letisko nemusíte robiť v podstate nič, ale vzhľadom k tomu, že máte možnosť vybrať si sedadlo, bola by to škoda nevyužiť. Preto sa odbavíte z domova a zvolíte si svoje obľúbené miesto.

Ak by ste sa doma neodbavili a prišli až na letisko, k odbavovacej prepážke, nič by sa nestalo. Dostanete svoju palubnú vstupenku a odbavia vám batožinu.

Pokračujete do priestoru odletového východu. Tu vás v prípade, že by ste mali príručnú batožinu evidentne väčšiu, než sú predpísané rozmery, požiadajú, aby ste ju vložili do rámu. Ak sa do rámu nevojde, zdarma vám ju v odletovom východe odbavia.

Počas letu vás čaká občerstvenie. To si predstavte napríklad ako nejaký teplý nápoj alebo džús s bagetou, alebo sendvičom. Samozrejme, že ak budete letieť na dlhšej linke, bude to varené jedlo. Na krátkych linkách sa ale podáva iba takzvaný „snack“.

V Londýne priletíte na Letisko Heathrow, ktoré je relatívne blízko k centru mesta. Ak sa rozhodnem pre ekonomickú variantu, pôjdem autobusom National Express, ktorým sa do centra Londýna dostanem za približne 45 minút a spiatočný lístok ma bude stáť 12 libier.

Ryanair

Pred príchodom na letisko je nutnú odbaviť sa online, to znamená, zadať svoje osobné údaje a odbaviť sa na daný let. Svoje miesto v lietadle ste si vybrali už pri kúpe letenky. Na e-mail dostanete palubnú vstupenku, ktorú si musíte vytlačiť a priniesť so sebou na letisko. Alternatívou je odbavenie cez mobil a palubná vstupenka v mobile.

Ak by ste sa doma neodbavili a prišli až k prepážke na letisku, museli by ste zaplatiť za odbavenie na letisku 45 €. Ak by ste z nejakého dôvodu nemali iba palubnú vstupenku a chceli by ste si ju nechať znova vytlačiť, zaplatíte na letisku poplatok 15 €.

Pokračujete do priestoru odletového východu. Tu vás môže zastaviť osoba, ktorá kontroluje rozmery batožiny. Ak sa vám nevojde do rámu, budete musieť kufor odbaviť a zaplatíte približne 45 €. Postupy na každom letisku sú trochu odlišné, aj keď od Ryanairu dostávajú všetci rovnaké pokyny. Záleží na akú osobu narazíte, ako veľmi sa tieto predpisy na danom letisku dodržujú, atď.

Počas letu sa budete musieť zaobísť bez akéhokoľvek občerstvenia alebo si zaňho budete musieť zaplatiť.

S Ryanairom priletíte na Letisko Stansted, ktoré je od Londýna značne vzdialené. Ak sa rozhodnete pre ekonomickú formu dopravy, tak autobusom National Express pôjdete približne 1 hodinu a 45 minút a spiatočný lístok vás bude stáť 11 libier.

 

Je možné ešte viac ušetriť? Áno, ale...

V prvom rade je potrebné dobre zvážiť, čo vlastne potrebujem. Potrebujem sa dostať len z bodu A do bodu B? Stačí mi nižší komfort? Potrebujem odbaviť kufor? Potrebujem si zvoliť svoje obľúbené sedadlo? Potrebujem občerstvenie počas letu?

Samozrejme sú to otázky pre každého z nás. Ide o to, ako sme nároční a v akej sme situácií. Je jasné, že ak budeme niekam letieť na mesiac, nebudeme cestovať s príručnou batožinou a ak sme obchodník, nebude nám postačovať komfort nízko nákladových spoločností. Tie berú všetko, čo nemusia urobiť ako službu naviac a preto sa vám s každou takouto službou cesta predraží.

 

Dva krát meraj, raz rež

Zo svojich skúseností viem, že väčšina cestujúcich u nízko nákladových spoločností sa zaobíde bez služieb, za ktoré by si malo priplatiť. Ak totižto vidíte lákavú cenu za letenku, dva krát si rozmyslíte, či potrebujete aj niečo ďalšie, za čo si budete musieť priplatiť.

 

Ešte raz, ale low-cost!

Pozrime sa na náš prípad ešte raz. Tento krát ale nebudeme vyžadovať nič. Len budeme chcieť prepravu z Prahy do Londýna, bude nám stačiť príručná batožina a sedadlo si necháme priradiť. Koľko tým ušetríme?

British Airways má takzvaný tarif Economy Basic, ktorý nezahŕňa odbavenú batožinu, ani voľbu miesta. U spoločnosti Ryanair jednoducho iba kúpime letenku a všetky ďalšie služby odmietneme. Letenka u British Airways nás zrazu stojí iba 8 739 Kč (324 €) a u Ryanair 4 638 Kč (172 €).

Aby bol rozdiel evidentnejší, všetky čísla som vložil do nasledujúcej tabuľky.

 

British Airways

Ryanair

Rozdiel BA/FR

Letenka so službami

388 €

252 €

136 €

Letenka bez služieb

324 €

172 €

152 €

Rozdiel s/bez služieb

64 €

80 €

 

Je teda jasné, že tak či onak, s Ryanairom ušetríte. Pri letenke so službami 136 € a pri tej bez služieb 152 €. Je ale vidieť, že ak sa rozhodnete u British Airways letieť so službami, priplatíte si 64 €, u Ryanairu až 80 €.

 

Chcete lietať low-cost? Dajte si pozor!

Ak už ste sa teda rozhodli, že zvolíte nízko nákladovú spoločnosť, dávajte si pozor na niektoré veci, aby sa vam v konečnom dôsledku cesta nepredražila. Či už sa jedná o spoločnosť Ryanair, alebo o iné spoločnosti, ako napríklad WizzAir, alebo EasyJet, niektoré veci majú proste spoločné. Držte sa troch základných pravidiel.

Vždy sa odbavte z domova a nezabudnite na palubnú vstupenku!

Odbavenie z domova online je základ. Palubnú vstupenku si vytlačte a prineste na letisko. Ak sa odbavíte cez mobilnú aplikáciu, urobte si snímok obrazovky, ak by vám nefungoval internet. Je dobré mať v zálohe ale aj vytlačenú palubnú vstupenku, ak by sa vám mobil vybil. Vyhnete sa poplatkom za odbavenie na letisku a za vytlačenie palubnej vstupenky.

Ak chcete odbaviť kufor, kúpte si ho online!     

Ak sa rozhodnete, že budete chcieť odbaviť kufor, vždy si ho kúpte v predstihu. Ak tak urobíte až na letisku, čaká vás výrazne vyššia cena.

Dbajte na rozmery príručnej batožiny!

U nízko nákladových spoločností sú omnoho prísnejší k povoleným rozmerom batožiny. V odletovom východe, ale aj na odbavovacej prepážke sa rozmery často kontrolujú a ak sa vám do rámu batožina nevojde, počítajte s platbou za odbavenie.

 

Ak sa budete držať týchto pravidiel, nemusíte sa báť s nízko nákladovými spoločnosťami lietať a cena ktorú zaplatíte za letenku a prípadné služby bude skutočne konečná!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?